Prawidłowe utrzymanie Higieny jamy ustnej w obecności aparatu stałego

Stałe aparaty ortodontyczne utrudniają codzienną higienę jamy ustnej, dlatego bardzo ważne jest dokładne i częste szczotkowanie zębów oraz elementów aparatu.

Podczas wizyty, na której zostanie założony aparat, higienistka nauczy Państwa prawidłowych technik mycia zębów, pokaże w jaki sposób czyścić aparat oraz jak stosować nić dentystyczną. 

Profesjonalny instruktaż zapewni odpowiedni poziom higieny tylko wtedy, gdy pacjent stosuje się do zaleceń i poświęca odpowiednio dużo czasu na codzienną higienę jamy ustnej (minimum 10 minut każde mycie zębów koniecznie wykonywane po każdym posiłku).

Brak higieny może wywołać choroby dziąseł i przyzębia (początkowo krwawienie i zapalenie, a później przerosty). Zbierający się wokół zamków osad może spowodować odwapnienia szkliwa widoczne jako białe plamy na zębach po zakończeniu leczenia. Natomiast kamień nazębny znacznie utrudnia i spowalnia ortodontyczne przesuwanie zębów.

Pacjent, który jest pod stałą kontrolą higienistki, potrafi lepiej uporać się z problemami takimi, jak utrudnione czyszczenie, zbieranie się osadu i kamienia. Dlatego też prosimy o przynoszenie szczoteczek na każdą wizytę kontrolną.

Szczególną grupą pacjentów są dzieci, ponieważ ich zdolności manualne są znacznie mniejsze niż osób dorosłych. Dlatego do 12 roku życia niezbędna jest motywacja dzieci i stały nadzór rodziców nad zabiegami higienicznymi wykonywanymi przez nasze pociechy.

Prosimy pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej wpływa pozytywnie na efekty leczenia ortodontycznego.

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć powiększenie:


Zostaw komentarz

Kategorie

Tagi