Nieoperacyjne leczenie przodozgryzu ze zgryzem otwartym i asymetrią żuchwy

Leczenie było prowadzone za pomocą dwuetapowego protokołu leczniczego. W I etapie zastosowano aparat do szybkiego poszerzania podniebienia (tzw. ekspander akrylowy) typu Haas, maskę twarzową, dolny aparat stały i wyciągi elastyczne III klasy. Leczenie trwało 7 miesięcy.

W II etapie, po przerzuceniu siekaczy z odwrotnego nagryzu, aparat stały został usunięty i leczenie prowadzono za pomocą pełnego aparatu stałego założonego na oba łuki zębowe oraz wyciągów elastycznych III klasy. Po usunięciu aparatu stałego pacjentka nosi retainery z erkopresu tzw. płytki Essex oraz procę bródkową (ze względu na końcową fazę wzrostu).


Słowniczek terminów ortodontycznych:

  • Asymetria żuchwy – przesunięcie żuchwy w bok w stosunku do środka twarzy.
  • Aparaty do szybkiego poszerzania podniebienia - różnego rodzaju płytki na pierścieniach lub szynach akrylowych cementowane na zębach na okres 6-12 miesięcy, ze specjalnymi
  • śrubami, rozkręcane od 1- 4 razy dziennie. Zalecamy rozkręcanie późnym wieczorem (tuż przed snem) lub zaraz po obudzeniu aby zminimalizować odczuwany dyskomfort (ucisk lub ból).
  • Maska twarzowa – aparat zewnątrzustny (zakładany na twarzy metalowy wspornik oparty w 2 miejscach: o czoło i brodę) działający szczękowo-ortopedycznie czyli zmieniający kształt kości szczęki i żuchwy co prowadzi do poprawy rysów twarzy. Aparat ten wysuwa szczękę i odpycha w tył żuchwę. Jeden z dwu aparatów stosowanych w leczeniu III klasy szkieletowej czyli tzw. przodozgryzów lub progenii. Zalecamy noszenie tego aparatu 14 godzin na dobę (7
  • wieczór do 7 rano plus 2 godziny w ciągu dnia) oraz całodobowo w weekendy. Przeciętny czas stosowania tego aparatu to 6-9 miesięcy.
  • Wyciągi elastyczne III klasy – gumki rozciągane miedzy elementami aparatu stałego, pomagają przesuwać do przodu szczękę i cofać żuchwę. Aby uzyskać zadowalające i szybkie efekty leczenia trzeba je nosić całodobowo za wyjątkiem posiłków, ziewania, uprawiania sportów i mycia zębów.
  • Przodozgryz, progenia, zaburzenie III klasy – wada zgryzu i twarzy, w której żuchwa (czyli dolna szczęka) jest wysunięta do przodu przed resztę twarzy.
  • Zgryz otwarty – wada zgryzu w której zęby nie stykają się ze sobą z przodu lub z przodu i boku, co wywołuje problemy z odgryzaniem i żuciem pokarmów.
  • Proca bródkowa – drugi aparat szczękowo-ortopedyczny stosowany w leczeniu przodozgryzów. Można nim również leczyć zgryzy otwarte. Składa się z czepca (rodzaju czapeczki) na głowie i materiałowej nakładki na bródkę z doszytymi gumami, które zahacza się na guzikach przyszytych do czepca. Siła gum powinna wynosić od 300 do 600 gramów na stronę zależnie od wieku i wielkości pacjenta. Co 3 miesiące należy ją sprawdzać, ponieważ gumy ulegają rozciągnięciu, jeśli są odpowiednio długo noszone. Aby uzyskać efekt ortopedyczny czyli zmieniający kształt kości twarzy zalecamy noszenie procy 14 godzin na dobę (czyli 7 wieczór do 7 rano plus 2 godziny w dzień), przy bardzo nasilonych przodozgryzach całodobowo w weekendy. Przeciętny czas stosowania aparatu: od 6 miesięcy do kilku lat zależnie od wieku pacjenta i nasilenia wady zgryzu.
  • Retainery z erkopresu – przezroczyste płytki wprasowane na modele gipsowe zębów. Niezbędne do utrzymania układu zębów uzyskanego w czasie leczenia ortodontycznego. Zalecamy ich noszenie co noc przez minimum 2 lata po zakończonym leczeniu ortodontycznym.

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć powiększenie:


Zostaw komentarz

Kategorie

Tagi